BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
ROCZNICOWE UROCZYSTOŚCI UPAMIĘTNIAJĄCE ZDOBYCIE LOTNISKA ŁAWICA
08.01.2018
05 stycznia 2018 r., żołnierze z 31. BLT byli uczestnikami uroczystości patriotycznej upamiętniającej 99. rocznicę zdobycia lotniska Ławica.

    05 stycznia 2018 r., żołnierze z 31. BLT byli uczestnikami uroczystości patriotycznej upamiętniającej 99. rocznicę zdobycia lotniska Ławica, która odbyła się przy okolicznościowym obelisku w starym porcie lotniczym Ławica.
    To ważne dla Wielkopolan wydarzenie z okresu powstania wielkopolskiego, które miało miejsce 06 stycznia 1918 r. jest ściśle związane z historią polskiego lotnictwa myśliwskiego. Poprzez kultywowanie tradycji lotniczych zapoczątkowanych przez lotnicze eskadry z Ławicy, a także nasz udział w tych rocznicowych uroczystościach, oddajemy hołd i pamięć obrońcom polskiego nieba, którzy niemalże wiek temu otworzyli całkiem nowy rozdział prowadzania działań przez polskich żołnierzy. To waleczni i odważni powstańcy, wykorzystujący zdobyczne samoloty dali impuls na utworzenie nowego rodzaju Sił Zbrojnych RP, którym zostały Wojska Lotnicze.
    Podczas uroczystości, która jak zawsze zgromadziła liczne grono uczestników, reprezentujących władze wojewódzkie, samorządowe, służby mundurowe, przedstawicieli lotniczych stowarzyszeń oraz młodzież szkolną, nie mogło zabraknąć żołnierzy 31. BLT.
    W tym dniu 31. BLT reprezentowana była przez pilotów F-16 oraz żołnierzy z Grupy Wsparcia, którzy jako asysta honorowa z należną powagą wykonywali swoje obowiązki. 

Tekst: mjr Krzysztof TERZYK
Zdjęcia: st. szer. Piotr REŁKOWSKI
Galeria: 31blt.wp.mil.pl/pl/4_400.html
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych