BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
PROMOCJA 31. BLT NA TERENIE MTP
12.02.2018
W dniach 09-10.02.2018 r. żołnierze 31. BLT uczestniczyli w akcji o charakterze promocyjno-wizerunkowym na terenie MTP.

    W dniu 09.02.2018 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach przedsięwzięcia o charakterze wizerunkowo – promocyjnym żołnierze 31. BLT na stanowisku pokazowym zaprezentowali podstawowe wyposażenie pilota samolotu wielozadaniowego F-16, również te o przeznaczeniu ratunkowym, w które pilot jest wyposażony podczas wykonywania zadań lotniczych, m.in. do wykorzystania podczas sytuacji szczególnych, kiedy zajdzie potrzeba działania po awaryjnym opuszczeniu samolotu.
    Prezentowany sprzęt służby wysokościowo – ratowniczej przez żołnierzy GOT, umiejętnie wykorzystywany, pozwala pilotowi zachować „żywotność” w terenie trudno dostępnym, na obcym terytorium lub na akwenach morskich, podczas oczekiwania na pomoc.
    Z dużym zainteresowaniem odwiedzających  naszą ekspozycję spotkała się prezentacja m.in. hełmu lotniczego, maski tlenowej, ubioru przeciążeniowego, kamizelki ratowniczej, morskiego ubioru pilota, a także zasobnik awaryjny wraz z wyposażeniem.
    Żołnierze 31. BLT z dużym entuzjazmem przekazywali swoją fachową wiedzę i doświadczenia związane z obsługą sprzętu specjalistycznego, co dla wielu zebranych było ciekawą i interesującą możliwością kontaktu z wyposażeniem pilota F-16.
    Podczas drugiego dnia naszej obecności na terenie MTP (10.02.2018 r.) swoje stanowisko wystawili piloci F-16, który reprezentowali TIGER DEMO TEAM. Dla odwiedzających była to nie lada gratka spotkać się z pilotami samolotu wielozadaniowego F-16, poznać jednych z nielicznych żołnierzy, którzy są dumą polskich Sił Powietrznych. To piloci „tygrysiej” 6. eskadry lotniczej, którzy dostąpili zaszczytu pilotażu samolotu IV generacji.
    W czasie spotkania jak zawsze była możliwość uzyskania podstawowych informacji dotyczących przebiegu szkolenia lotniczego oraz tych związanych z nauką w „Szkole Orląt” w Dęblinie, która jest początkiem lotniczej pasji każdego z pilotów. Można był także poznać tajniki jakim wymaganiom zdrowotnym i sprawnościowym musi sprostać personel latający i jakim przeciążeniom poddawani są piloci podczas wykonywania podniebnych ewolucji.
    Spotkanie z pilotami z 31. BLT było dla wielu fanów awiacji możliwością rozmowy z żołnierzami zasiadającymi za sterami polskich „Jastrzębi”, pogłębiania swojej wiedzy lotniczej, a także poznawania wielu nietuzinkowych informacji, których nie jest się w stanie na co dzień uzyskać.

Tekst: mjr Krzysztof TERZYK
Zdjęcia: ppor. pil. Piotr URBANOWICZ / mł. chor. Przemysław WŁODARCZYK / st. sierż. Piotr GRZELAK
Galeria: 31blt.wp.mil.pl/pl/4_409.html
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych