BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
PRZYGOTOWANIE F-16 DO EKSPOZYCJI NA MTP
12.02.2018
W dniu 09.02.2018 r. na terenie MTP miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy statycznej samolotu wielozadaniowego F-16.

    W dniu 09.02.2018 r. na terenie MTP miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy statycznej samolotu wielozadaniowego F-16.
    Zanim doszło do tego wydarzenia zespół personelu technicznego z Grupy Obsługi Technicznej, pod kierownictwem mjr. Sławomira SZRAMY przeprowadził historyczną operację jego transportu z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego do hali wystawowej Międzynarodowych Targów Poznańskich.
    Samolot wielozadaniowy F-16 o numerze bocznym 549 został wcześniej przygotowany do transportu. Wymagało to ciężkiej, wielodniowej (czasem nocnej) pracy w trudnych zimowych warunkach.
    W celu przygotowania samolotu do transportu zdemontowano sporą część struktury płatowca, a przede wszystkim statecznik pionowy, ster kierunku i wysokości, klapolotki oraz skrzydła. Następnie przy użyciu potężnego dźwigu samolot został załadowany na przyczepę niskopodwoziową i zamocowany do transportu.
    Ze względu na gabaryty, transport samolotu z bazy lotniczej do MTP został przeprowadzony w godzinach nocnych. Załadunek i rozładunek samolotu wymagał niezwykle ciężkiej pracy personelu z powodu zimowej aury, niskiej temperatury i oblodzenia. Od pierwszych chwil postoju samolot jest nie lada atrakcją dla wszystkich osób odwiedzjących MTP.

Tekst: mjr Sławomir SZRAMA
Zdjęcia: materiały foto żołnierzy eskadry technicznej
Galeria: 31blt.wp.mil.pl/pl/4_412.html
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych