BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
01.03.2018
Żołnierze oraz pracownicy wojska oddali dziś hołd pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W dowództwie 2. SLT oraz w jednostkach podległych odbyły się dziś uroczyste zbiórki z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odczytano na nich przesłanie ministra obrony narodowej:

 "Dziś możemy przedstawić prawdę o pokoleniu Żołnierzy Niezłomnych. Pokazujemy, że byli prawdziwymi bohaterami, którzy zamiast zapomnienia zasłużyli na honory, szacunek i upamiętnianie. Słowa Bóg, Honor i Ojczyzna były dla nich czymś więcej niż napisem na sztandarze (...) Cześć pamięci Żołnierzy Wyklętych".

 1 marca br. o godzinie 16.00 w kościele przy ulicy Fredry 11 w Poznaniu rozpoczęły się główne uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na którą przybyły liczne delegacje i poczty sztandarowe.

W modlitewnym spotkaniu uczestniczyli posłowie i senatorowie ziemi wielkopolskiej, władze wojewódzkie i samorządowe, przedstawiciele wszystkich służb mundurowych na czele z Zasępcą Dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, płk pil. dypl. Ireneuszem Nowakiem. Przybyli również kombatanci i harcerze oraz liczne poczty sztandarowe. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą majora Pawła Joksa.

Około godziny 18.00 rozpoczął się przemarsz ulicami Poznania - ul. Fredry, Gwarną, Św. Marcin, al. Niepodległości - pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i AK, gdzie odbyła się ceremonia. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego na maszt podniesiono Flagę Państwową.Pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego złożono kwiaty i zapalono znicze.

***


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Święto obchodzone 1 marca i poświęcone jest pamięci żołnierzom antykomunistycznego
i niepodległościowego podziemia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych