BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
UROCZYSTY APEL W HOŁDZIE PAMIĘCI
01.03.2018
Żołnierze oraz pracownicy RON 31. BLT oddali dziś hołd pamięci Żołnierzom Wyklętym.

    W dniu 01.03.2018 r. podczas okolicznościowego apelu zgromadzony stan osobowy 31. BLT oddał cześć i pamięć „Żołnierzom Wyklętym”.
    Uroczystość związana z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowionego przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 03 listopada 2011 r., rozpoczęła się od złożenia meldunku do Dowódcy Bazy, którego obowiązki w tym dniu pełnił ppłk Zbigniew TOMASZEWSKI oraz przeglądzie zgromadzonych na placu apelowym pododdziałów bazy.
    Zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym, gdy zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, na maszt została wciągnięta flaga Rzeczypospolitej Polskiej.
    W czasie apelu honory wojskowej asysty pełnili wyznaczeni żołnierze z Grupy Wsparcia i Grupy Obsługi Technicznej.   
    Zebrany stan osobowy 31. BLT został zapoznany z treścią listu okolicznościowego z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który do wszystkich żołnierzy i pracowników RON skierował Minister Obrony Narodowej Mariusz BŁASZCZAK.
    Ppłk Tomaszewski w swoim przemówieniu licznie nawiązywał do tego okresu naszej historii, który skutecznie próbowali wymazać komuniści przez dziesiątki lat swoich rządów. Jednak przez lata pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” wśród Polaków nie zaginęła, czego dowodem są liczne uroczystości odbywające się tego dnia, wspominające tych, którzy nie szczędząc swojego życia, do ostatniej kropli krwi, walczyli o niepodległość i prawdziwą suwerenność naszej Ojczyzny. To tysiące „Żołnierzy Wyklętych”, przez lata zapomnianych, wymazanych z kart historii, swoim patriotyzmem udowadniało, że wartości którym przez lata byli oddani były warte najwyższej ceny – ceny ludzkiego życia.
    Dla środowiska wojskowego to kolejna okazja do godnego kultywowania naszej historycznej świadomości, za którą szczególnie my jesteśmy odpowiedzialni.
    Końcowym akcentem apelu, była defilada pododdziałów po której Dowódca Uroczystości złożył Dowódcy Bazy meldunek o zakończeniu uroczystości.

Tekst: mjr Krzysztof TERZYK
Zdjęcia: kpt. Krzysztof NANUŚ 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych