BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
DZIEŃ FLAGI I 227. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3.MAJA
02.05.2018
W dniu 02.05.2018 r. stan osobowy 31. BLT uczestniczył w uroczystym apelu z okazji Dnia Flagi oraz 227. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja”.

 

W dniu 02.05.2018r. stan osobowy 31. BLT uczestniczył w uroczystym apelu z okazji „Dnia Flagi” oraz „227. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja”.

Pełniący honory Dowódcy Uroczystości mjr Piotr Molenda złożył pełniacemu obowiązki Dowódcy Bazy ppłk. Waldemarowi Andrzejewskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości.
    Po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego” w czasie którego na maszt uroczyście została wciągnięta Biało – Czerwona flaga narodowa, odczytano okolicznościowe rozkazy Dowódcy 31. BLT z okazji obchodzonych świąt.
     Była to wyjątkowa okazja aby wszystkim zebranym przypomnieć o istocie i ważności tych dni. O tym jak ważnym wydarzeniem na ówczesne czasy było uchwalenie Konstytucji, która była pierwszą w Europie, a po ustanowionej
w  1787 r. konstytucji amerykańskiej, drugą na świecie. Dzień 3. maja to jedna z tych dat w historii Polski, która nabrała szczególnego znaczenia, stanowiąc symbol odrodzenia i nadziei na lepsze zmiany. Dzieło Sejmu Wielkiego stało się inspiracją dla wszystkich pokoleń żyjących w niewoli, pomogło przetrwać zabory i również dziś stanowi powód do dumy dla wszystkich Polaków.
    Święto Flagi Państwowej które ustanowione zostało ustawą o godle, barwach i hymnie w dniu 20 lutego 2004 roku popularyzuje wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych, które szczególnie są ważne dla żołnierskiego środowiska.   Po odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladzie pododdziałów, Dowódca Uroczystości złożył p.o. Dowódcy Bazy meldunek o zakończeniu uroczystego apelu.


Tekst i zjdęcia: kpt. Krzysztof Nanuś 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych