BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
PODNIOSŁE CHWILE W CZASIE FRISIAN FLAG 2018
24.04.2018
Żołnierze uczestniczący w ćw. pk. Frisian Flag zostali zaproszenie do uczestniczenia w obchodach 73 rocznicy wyzwolenia miasta Emmen z okupacji wojsk niemieckich przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. broni Stanisława Maczka.W terminie 06-20.04.2018r. zespół pilotów i personelu obsługi naziemnej z naszej bazy uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach o kryptonimie Frisian Flag 2018 organizowanych w Holandii, w bazie lotniczej Leeuwarden.
W tym czasie, dokładnie 10.04.2018r., w mieście Emmen odbyły  się uroczyste obchody 73 rocznicy wyzwolenia miasta z okupacji wojsk niemieckich przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez  gen. broni  Stanisława Maczka. Przedstawiciele władz miasta oraz polonii holenderskiej zaprosili polskich żołnierzy do uczestnictwa w tym podniosłym wydarzeniu. Po zakończonych lotach do oddalonego o około 100 kilometrów Emmen udała się kilkunastoosobowa grupa żołnierzy z Grupy Obsługi Technicznej.
Możliwość wzięcia udziału  w tym wydarzeniu była bardzo wzruszająca nie tylko dla społeczności polonii holenderskiej  ale także dla uczestniczących w niej żołnierzy. Po złożeniu wieńców pod pomnikiem poległych Polaków burmistrz miasta Emmen podziękował za przybycie przedstawicielom Wojska Polskiego.
Uroczystość uświetnił swoją obecnością blisko stuletni weteran  por. w st. sp. Edward Szczerbiński, ostatni żyjący uczestnik walk o wolność i niepodległość Emmen oraz kombatanci holenderscy, grupa rekonstrukcyjna 1 Dywizji Pancernej (której uczestnikami są tylko Holendrzy) a także uczniowie, mieszkańcy miasta, harcerze oraz rodziny poległych żołnierzy.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych