BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
NTM na półmetku
21.05.2018
18 maja, w piątek w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, w ramach trwającego szkolenia "NATO Tiger Meet", odbył się VIP DAY z udziałem dostojnych gości. Uczestników szkolenia odwiedził podsekretarz stanu MON Tomasz Szatkowski.

 

 

Ministra Szatkowskiego w krzesińskiej bazie powitali I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. pil. Jan Śliwka, dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, gen. bryg. pil. Jacek Pszczoła oraz dowódca 31. bazy lotnictwa taktycznego, płk pil. Rafał Zadencki. W gronie dostojnych gości znaleźli się także Dowódcy Sił Powietrznych państw biorących udział w szkoleniu NTM, dowódcy eskadr lotniczych biorących udział w szkoleniu NTM oraz goście ściśle związani współpracą z jednostkami 2. SLT. Zaproszeni goście udali się do hangaru, w którym dowódca 31. BLT przedstawił prezentację multimedialną dotyczącą szkolenia, zapoznał gości z celem jego przeprowadzenia, organizacją i głównymi zadaniami. Po prezentacji, zaproszeni goście udali się na płaszczyznę przed hangarem, gdzie w "asyście" samolotów F-16 i MiG-21 w "tygrysim" malowaniu, wykonano pamiątkowe zdjęcie. Następnie Minister, wraz z innymi gośćmi udał się do strefy operacyjnej szkolenia White Cell, w której zapoznał się z jej funkcjonowaniem. Kierownik szkolenia NTM, płk pil. Pietrzak zapoznał gości z procesem planowania misji, dowodzenia ugrupowaniami oraz zasadami prowadzenia briefingów dla personelu latającego. Kolejnym punktem było przejście w rejon drogi kołowania, gdzie Minister i zaproszeni goście mieli okazję obserwować starty i lądowania załóg lotniczych do kolejnych misji. Po uroczystym Lunchu Minister Szatkowski pożegnał uczestników szkolenia i pozostałych gości i opuścił krzesińskie lotnisko.

W trakcie Briefingu prasowego dla dziennikarzy, I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. pil. Jan Śliwka dokonał krótkiego podsumowania pierwszego tygodnia szkolenia. Podkreślił jego rozmach oraz wielonarodowy, sojuszniczy charakter. Przedstawił także cele i zadania jakie wykonują jego uczestnicy w trakcie wykonywanych misji COMAO i Shadow Wave. Przypomniał także, że choć szkolenie NTM, w głównej mierze realizowane jest siłami lotniczymi w powietrzu, to jednak w istocie rzeczy obejmuje całe spektrum działań połączonych, o czym świadczy chociażby szkolenie żołnierzy 4 i 8 Pułku Przeciwlotniczego, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej czy GROM-u. Gen. Śliwka przedstawił także towarzyszący szkoleniu wysiłek logistyczny i towarzyszący zmaganiom powietrznym wysiłek służb ruchu lotniczego. Efektem pierwszego tygodnia działań, jak powiedział, jest prawie sto zrealizowanych misji i niemal 900 godzin spędzonych przez pilotów w powietrzu.

W ramach VIP DAY 31 Baza Lotnictwa Taktycznego otwarła swe podwoje dla kilkudziesięciu dziennikarzy i ponad tysiąca miłośników fotografii lotniczej, którzy tego dnia mogli podziwiać starty i lądowania samolotów biorących udział w szkoleniu. NTM są jednymi z najbardziej prestiżowych ćwiczeń lotniczych świata i największym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Powietrznych w tym roku, stąd obecność wielu przedstawicieli fachowej prasy lotniczej z kraju i ze świata. Była to także doskonała okazja dla uznanych fotografów lotniczych, którzy dzięki zorganizowanej sesji air-to-air, po raz kolejny mogli zaprezentować swój fotograficzny kunszt, dzięki któremu ulotne chwile szkolenia NTM pozostaną udokumentowane w licznych publikacjach.

W sobotę i niedzielę (19 i 20 maja) samoloty i śmigłowce uczestniczące w NTM można było zobaczyć, na ziemi i w powietrzu, na organizowanym, na lotnisku Ławica, Międzynarodowych Pokazach - Poznań Air Show. Udział uczestników szkolenia w Poznań Air Show 2018 to przede wszystkim promocja Sił Powietrznych RP, podkreślenie kluczowej roli Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w utrzymaniu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i na świecie oraz zaprezentowanie społeczeństwu siły i woli sojuszu do działań na rzecz kolektywnej obrony wszystkich jego członków.

Tekst: kmdr ppor. Marcin Braszak
Foto: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek, st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych