BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
74. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO
29.05.2018
W dniu 18.05.2018 r. z okazji przypadającej 74. rocznicy bitwy o klasztor w Apeninach. weterani i polska delegacja państwowa brały udział w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

    W dniu 18.05.2018 r. z okazji przypadającej 74. rocznicy bitwy o klasztor w Apeninach. weterani i polska delegacja państwowa brały udział w uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, gdzie odprawiono mszę świętą i odczytano Apel Poległych.
    31. Bazę Lotnictwa Taktycznego reprezentował nasz żołnierz – Starszy Podoficer Dowództwa Bazy: st. chor. szt. Tomasz SĘDZIKOWSKI, jednocześnie członek zarządu Stowarzyszenia Ułanów Karpackich Polska.
    W kilkudniowej bitwie o Monte Cassino i okoliczne wzgórza zginęło 924 Polaków, a 3000 zostało rannych. Oznaczało to utratę ponad 30% atakujących sił. Podobnie ciężkie straty ponieśli nacierający w dolinie Brytyjczycy i Hindusi, co pokazuje skuteczność niemieckiego oporu. Walki o Monte Cassino toczyły się w sumie kilka miesięcy. Zanim Polacy zaatakowali wzgórze, trzykrotnie szturmowały je wojska Aliantów, którzy łącznie stracili 54 tysiące żołnierzy.
    Rankiem 18 maja 3 Dywizja Strzelców Karpackich zdobyła ostatecznie wzgórze 593. O godzinie 10.20 patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich, dowodzony przez podporucznika Kazimierza Gurbiela zajął ruiny klasztoru na Monte Cassino i wywiesił na nich proporczyk pułkowy. Wkrótce na murach opactwa pojawił się biało-czerwony sztandar, a następnie obok niego flaga brytyjska. Po południu na wzgórzu odegrany został Hejnał Mariacki.
    Do bitwy o Monte Cassino można porównać tylko rzezie pod Verdun i Ypres z czasów I wojny światowej, czy najcięższe walki II wojny światowej na froncie wschodnim. Była to najkrwawsza walka zachodnich aliantów z niemieckim Wehrmachtem. Po niemieckiej stronie walczących żołnierzy, wielu porównywało ją z walkami o Stalingrad. Najsilniejszą z nich była linia Gustawa - system połączonych niemieckich linii obronnych - biegnących przez całą szerokość najwęższej części Włoch między Gaetą i Ortoną. Był to przykład imponującej inżynierii wojskowej. Najpotężniejszy system obronny, z jakim podczas wojny zetknęli się Brytyjczycy i Amerykanie i zapewne najdoskonalsza pozycja obronna w Europie. Niemcy mieli czas na zbadanie każdej możliwej drogi ataku i podjęcie środków zaradczych. Wszędzie kryły się śmiertelne niespodzianki - w każdym miejscu, mogącym posłużyć za osłonę podczas natarcia, umieszczono miny lub bomby pułapki. Linia przebiegała przez miejscowość Cassino, leżącą u stóp góry z opactwem benedyktynów na szczycie. Właśnie tutaj niemiecki dowódca Kesselring postanowił stawić opór.
    W 1945 roku na Monte Cassino otwarto polski cmentarz wojenny, na którym pochowanych jest - według różnych źródeł - od około 1050 do ponad 1070 żołnierzy 2 Korpusu Polskiego. W 1970 roku na Monte Cassino pochowano zmarłego w Londynie generała Władysława Andersa. Na miejscu wiecznego spoczynku zdobywców Monte Cassino wyryto napis "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie".

Tekst i zdjęcia: st.chor.szt. Tomasz SĘDZIKOWSKI
Galeria: 31blt.wp.mil.pl/pl/4_459.html
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych