BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
POŻEGNANIE Z MUNDUREM PŁK. STEPANIUKA
29.05.2018
Dnia 28 maja 2018 r. w sali tradycji 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbyła się zbiórka kadry i pracowników Inspektoratu podczas której pożegnano płk. dypl. inż. pil. Rościsława STEPANIUKA, kończącego zawodową służbę wojskową. Dnia 28 maja 2018 r. w s

 
 
Dnia 28 maja 2018 r. w sali tradycji 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego odbyła się zbiórka kadry i pracowników Inspektoratu podczas której pożegnano płk. dypl. inż. pil. Rościsława STEPANIUKA, kończącego zawodową służbę wojskową.
   Płk STEPANIUK służył w lotnictwie Sił Zbrojnych RP ponad 32 lata. W 1985 roku ukończył Liceum Lotnicze. W 1989 roku ukończył Wyższą Oficerską Szkołę Lotniczą. Swoje pierwsze stanowisko służbowe objął w 62. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu-Krzesinach.
   Po ukończeniu w 1997 roku studiów w Akademii Obrony Narodowej obejmował kolejne stanowiska służbowe: dowódcy eskadry 11. plm we Wrocławiu, zastępcy Dowódcy 11. plm w Łasku, Szefa Szkolenia w 10. elt, szefa Sekcji Wydziału Operacyjnego w 3. Korpusie Obrony Powietrznej, Dowódcy 3. elt, Dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Poznaniu-Krzesinach, zastępcy Dowódcy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, Szefa Zarządu Wojsk Lotniczych Inspektoratu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego RSZ w Warszawie i Dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
   Płk STEPANIUK ukończył: studia dowódczo-sztabowe w Wielkiej Brytanii, kurs Tactical Leadership Program w Belgii, roczne podyplomowe studia polityki obronnej w Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Ukończył w Stanach Zjednoczonych szkolenie lotnicze na samolocie F-16 i 9 listopada 2006 r. przyprowadził do 31. Bazy Lotniczej na Krzesinach pierwszego „Jastrzębia” o numerze bocznym 4077.
   Płk STEPANIUK jest pilotem klasy mistrzowskiej, z nalotem ogólnym na różnych typach samolotów odrzutowych około 2200 godzin, z czego ponad połowę na samolocie F-16. W lotniczej historii Sił Zbrojnych RP zapisał się jako pierwszy polski pilot samolotów F-16.
   W uroczystości uczestniczyli dowódcy: 2. SLT – gen. bryg. pil. Jacek PSZCZOŁA oraz 31. BLT –  płk. pil. Rafał ZADENCKI.
   Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej wystąpili dowódcy skrzydła i bazy, Szef Inspektoratu MON ds. BL płk dypl. pil. Robert CIERNIAK oraz płk STEPANIUK.
   Uroczystość zakończono wykonaniem wspólnych zdjęć.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych