BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
ŻOŁNIERZE 31. BLT NA FESTYNIE MILITARNYM W DRZONOWIE
21.08.2018
W dniu 15.08.2018 r., w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, zorganizowano festyn militarny, w którym udział wzięli żołnierze 31. BLT.

    W dniu Święta Wojska Polskiego obchodzonego 15. sierpnia na cześć Cudu nad Wisłą z 1920 roku, w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, co roku organizowany jest festyn militarny. Tegoroczny ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przybrał bardziej obszerną i bogatą formę niż poprzednie jego edycje.
    W godzinach 12.00-20.00 można było uczestniczyć w szeregu przygotowanych atrakcji, konkursów ale też zapoznać się z historią, specyfiką, wyposażeniem i bieżącymi zadaniami takich formacji wojskowych jak 31. Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny (którą reprezentowali: st. kpr. Arkadiusz Paluszewski, st. kpr. Piotr Chudy i st. szer. Patryk Tomczak), 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza, 5. Lubuski Pułk Artylerii z Sulechowa, 4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy z Czerwieńska,  5. Kresowy Batalion Saperów z Krosna Odrzańskiego. Swoje stoisko wystawiła także Policja, Straż Pożarna i Agencja Mienia wojskowego, na których można było nabyć różne pamiątki.
    Wiele atrakcji odwiedzającym piknik zapewniał także cały szereg grup rekonstrukcyjnych i kręgów rycerskich zorganizowanych w swoiste miasteczka tematyczne. Całość dopełniały stoiska konkursów plastycznych i gastronomiczne, oferujące tradycyjną wojskową grochówkę i wiele innych.
    Ponadto Muzeum w tym dniu udostępniło do zwiedzania wnętrze kabiny pilota samolotu MiG-21 i czołg T-55, zaś w budynku Muzeum zaprezentowane zostały nowe wystawy czasowe, m.in. „100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego”. Jednym z najbardziej oczekiwanych elementów był pokaz dynamiczny czołgu T-72 ze zbiorów drzonowskiego Muzeum.
    Jak zawsze stanowisko żołnierzy 31. BLT na którym prezentowano wyposażenie ratunkowe pilota F-16 cieszyło się dużą popularnością. Zainteresowanie by zdobyć jak najwięcej informacji związanych z pilotami F-16, a także ze specyfiką służby w „sztandarowej” jednostce Sił Powietrznych było spore. Żołnierze służby wysokościowo – ratowniczej GOT godnie reprezentowali 31. BLT, a współpraca z Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, od lat na różnych płaszczyznach, układa się na wysokim poziomie.

Tekst: mjr Krzysztof TERZYK / Jarosław SOBOCIŃSKI – LMW Drzonów
Zdjęcia: Jarosław SOBOCIŃSKI – LMW Drzonów
Galeria: 31blt.wp.mil.pl/pl/4_485.html
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych