BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
ŻOŁNIERSKA PAMIĘĆ Z OKAZJI ŚWIĘTA LOTNICTWA
28.08.2018
W przeddzień Święta Lotnictwa (27.08), delegacje żołnierzy 31. BLT, udały się w miejsca pamięci, w symboliczny sposób, oddając hołd i cześć wszystkim zmarłym, którzy przez lata mieli wpływ na kształtowanie lotnictwa wojskowego na Krzesinach.

    W przeddzień Święta Lotnictwa, delegacje żołnierzy 31. BLT, udały się w miejsca pamięci, w symboliczny sposób, oddając hołd i cześć wszystkim zmarłym, którzy przez lata mieli wpływ na kształtowanie lotnictwa wojskowego na poznańskich Krzesinach.
    Na terenie bazy delegacja żołnierzy 31. BLT na czele której stanął Dowódca Bazy płk pil. Rafał ZADENCKI,  w asyście żołnierzy posterunku honorowego, zapaliła symboliczne znicze w dowód pamięci o Dowódcach Sił Powietrznych: gen. broni pil. Stanisławie TARGOSZU oraz gen. pil. Andrzeju BŁASIKU.
    Dowódcy Bazy w tym dniu towarzyszył pan Jacek WOJDYŁA, Kierownik Regionalnego Ośrodka Kontroli Ruchu Lotniczego Zachód, który w miejscach pamięci złożył wieniec i wiązankę kwiatów oraz zapalił znicze.
      Delegacja żołnierzy odwiedziła m.in. Cmentarz Komunalny na Głuszynie gdzie znajduje się tablica poświęcona pilotom krzesińskich jednostek lotniczych, którzy zginęli pełniąc służbę na straży polskich granic powietrznych.
    Święto polskich lotników dla wszystkich żołnierzy w stalowych mundurach jest okazją by z dumą wspominać zmarłych pilotów, nawigatorów, inżynierów, techników, mechaników oraz setki innych osób, które dzięki prezentowanej wzorowej postawie decydowały o bezpieczeństwie „polskiego nieba”. Nasza obecność w wybranych miejscach pamięci skłaniała do refleksji, ale była także dowodem uznania dla wszystkich, dla których pełnienie służby w Wojskach Lotniczych RP było najwyższą wartością.
    Polegli lotnicy, zmarli żołnierze innych lotniczych specjalności pozostają w pamięci żołnierskiego środowiska, a zapalone znicze, niech będą naszym dowodem uznania dla nich, bez względu na miejsce ich doczesnego spoczywania.

Tekst: mjr Krzysztof TERZYK
Zdjęcia: mł. chor. Dariusz KACZMAREK
Galeria: 31blt.wp.mil.pl/pl/4_488.html
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych