BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
WIZYTA AKTORÓW I EKIPY FILMOWEJ FILMU DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA
04.09.2018
W dniu 30 sierpnia br kzesińska baza gościla aktorów i część ekipy filmowej filmu

 
 
 
 
 
W dniu 30.08.2018 r. Szef Sztabu ppłk Zbigniew Tomaszewski pelniący w tym dniu obowiązki Dowódcy 31. BLT wraz zZespołem Dowódczym gościł aktorów i ekipę filmową z planu filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.
Wizyta naszych gości w Poznaniu związana był z poznańską premierą filmu o polskich asach przestworzy, którzy tworzyli Dywizjon 303 – elitarną jednostkę lotnictwa myśliwskiego, posiadającą największe powietrzne sukcesy w Bitwie o Anglię, która miała miejsce w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 r.
Dla aktorów, którzy pojawili się w 31. BLT (m.in. Anna Prus, Maciej Zakościelny, Antoni Królikowski), jak i dla całej ekipy filmowej, poznanie specyfiki funkcjonowania jednej z największych baz lotniczych Sił Powietrznych RP  było dużym przeżyciem i nowym doświadczeniem, które być może będzie inspiracją do realizacji kolejnych projektów filmowych.
Prezentacja funkcjonowania personelu Wieży Portu Lotniczego, obserwacja startów „Jastrzębi”, możliwość zapoznania się z samolotem F-16, a także poznanie specyfiki szkolenia lotniczego z wykorzystaniem dostępnych symulatorów na uczestnikach wizyty zrobiły niezapomniane wrażenia.
Po aktorskich doświadczeniach związanych z realizacją zadań filmowych dotyczących historii polskiego lotnictwa myśliwskiego okresu II wojny światowej, „przeskok” do obecnych czasów i poznanie możliwości współczesnego polskiego lotnictwa taktycznego ukazał ekipie filmowej całkiem nowe perspektywy funkcjonowania polskich Sił Powietrznych.
To była kolejna, udana wizyta w ramach wzajemnej współpracy ze społeczeństwem, kształtująca także nasz wizerunek i społeczny odbiór przez osoby spoza środowiska wojskowego.

Tekst: mjr Krzysztof TERZYK
Zdjęcia: kpt. Krzysztof NANUŚ
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych