BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Piknik
04.03.2019
Świętuj wspólnie z żołnierzami 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. Już 9 marca 2019 r. o godz. 11.00, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju rozpoczną się pikniki wojskowe pod hasłem "20 lat Polski w NATO".

 
 
 
 

Będą one stanowić część oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.

 

O godzinie  13.00  nastąpi ceremonialne podniesienie Flagi RP oraz NATO oraz zostaną odegrane hymny Polski oraz Sojuszu.

Serdecznie zachęcamy wszystkich chętnych do udziału w piknikach. Zorganizowane one zostaną w formie „otwartych koszar”, dlatego każdy zainteresowany polską armią, służbą wojskową oraz historią naszej współpracy wojskowej w NATO, będzie mógł tego dnia swobodnie wejść na teren jednostek wojskowych.

 

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ul. Wojska Polskiego 86/90 w Poznaniu.


Dla przybyłych gości przygotowaliśmy liczne atrakcje: pokazy wyszkolenia i musztry, prezentacje sprzętu i wyposażenia, koncerty orkiestr oraz spotkania z żołnierzami polskimi i armii sojuszniczych. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci oraz tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku.

Przyjdź i świętuj wstąpienie Polski do NATO razem z żołnierzami Wojska Polskiego! Będąc członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego od 20 lat jesteśmy dumni z przeszłości i ze spokojem patrzymy w przyszłość.

Wykaz jednostek wojskowych organizujących pikniki:

    Białystok (ul. Kawaleryjska 70) – 18. Pułk Rozpoznawczy

    Bydgoszcz (ul. Powstańców Warszawy 2) – 1. Brygada Logistyczna

    Bytom (ul. Oświęcimska 33) – 34. Śląski Dywizjon Rakietowy

    Elbląg (ul. Królewiecka 169) – Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód

    Gdynia (ul. Rondo Bitwy pod Oliwą) – Komenda Portu Wojennego

    Giżycko (Al. Wojska Polskiego 21) – 15. Brygada Zmechanizowana

    Kielce (ul. Wojska Polskiego 300) – Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

    Kraków (ul. Wrocławska 21) – 6. Brygada Powietrznodesantowa

    Lublin (ul. Herberta 49) – Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady

    Mińsk Mazowiecki (ul. Wojska Polskiego  48) – 23. Baza Lotnictwa Taktycznego

    Opole (ul. Domańskiego 68) – 10. Brygada Logistyczna

    Poznań (ul. Wojska Polskiego 86/90) – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

    Rzeszów (ul. Lwowska 5) –  1. Batalion Strzelców Podhalańskich

    Skwierzyna (ul. 61 Brygady 1) – 35. Dywizjon Rakietowy OP

    Słupsk (ul. Bohaterów Westerplatte 44) – 7. Brygada Obrony Wybrzeża

    Szczecin (ul. Wojska Polskiego 250) – 12. Brygada Zmechanizowana

    Tomaszów Mazowiecki (ul. Piłsudskiego 72) – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej

    Toruń (ul. Sobieskiego 36) – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

    Wrocław (ul. Obornicka 108) – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych

    Żagań (ul. Żarska 1) – 34. Brygada Kawalerii Pancernej

.

***

W ciągu 20 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo. Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Nasze Wojsko dysponuje potencjałem i zdolnościami znacznie przewyższającymi te z którymi zaczynaliśmy nasze starania o przyjęcie do Sojuszu. Stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę możliwości i potrzeb dużego europejskiego państwa. Konsekwentnie wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych. Żołnierze to doskonale przygotowani profesjonaliści, świadomi swoich możliwości i roli jaką pełnią w służbie Ojczyźnie.

W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski.

Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).

W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych