BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
ĆWICZENIE FRISIAN FLAG  2019
01.04.2019
Dziś rozpoczęło się ćwiczenie FRISIAN FLAG 2019, w którym wezmą udział siły i środki 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Główna cześć ćwiczeń odbędzie się w Bazie Lotniczej Lotnicze w Leeuwarden w Holandii.

 
 
 
 
Dziś rozpoczęło się ćwiczenie FRISIAN FLAG 2019, w którym wezmą udział siły i środki 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Główna cześć ćwiczeń odbędzie w Bazie Lotniczej Lotnicze w Leeuwarden  w Holandii.


W dniu 29 marca br nastąpiło przebazowanie samolotów F-16 z Krzesin oraz personelu technicznego do bazy w Leeuwarden a także realizowane były transporty kołowe ze sprzętem.

Ćwiczenie pk. FRISIAN FLAG 2018 , w którym udział wezmą przedstawiciele z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Francji odbędzie się w bazach lotniczych Holandii, która jest również uczestnikiem szkolenia. Ćwiczenie realizowane będzie do 12 kwietnia br.
Misje lotnicze będą wykonywane dwa razy dziennie przez ponad 50 statków powietrznych. Ich głównym celem będzie przygotowanie personelu lotniczego do współdziałania podczas różnego rodzaju konfliktów i zagrożeń, podczas których niezmiernie ważne staje się posługiwanie jednym językiem (angielskim).
 

 Cele szkoleniowe ćwiczenia to między innymi:
- planowanie lotów ugrupowań COMAO (Połączona Operacja Powietrzna) w realistycznym środowisku współczesnego pola walki, zgodnie ze standardami NATO;
- doskonalenie umiejętności taktycznego wykonywania lotów w grupowaniu COMAO oraz analiza po locie ;
- nawiązanie współpracy pomiędzy krajami należącymi do NATO;
- podtrzymanie, wznowienie nawyków w tankowaniu samolotów w powietrzu.
 

Zestawienie statków powietrznych poszczególnych państw biorących udział w ćwiczeniu można znaleźć pod linkiem:
 
 
 
Tekst: kpt. Krzysztof Nanuś
Zdjecia: Piotr Łysakowski
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych