BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
DZIEŃ FLAGI I 228. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3.MAJA
30.04.2019
W dniu 30.04.2018 r. stan osobowy 31. BLT uczestniczył w uroczystym apelu z okazji Dnia Flagi oraz 228. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja.

 
 
 
W dniu 30.04.2018 r. stan osobowy 31. BLT uczestniczył w uroczystym apelu z okazji Dnia Flagi oraz 228. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Pełniący honory Dowódcy Uroczystości ppłk Zbigniew Tomaszewski złożył Dowódcy Bazy płk. pil Rafałowi Zadenckiemu meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości.
Po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego” w czasie którego na maszt uroczyście została wciągnięta Biało – Czerwona flaga narodowa, odczytano okolicznościowe rozkazy z okazji obchodzonych świąt.
Była to wyjątkowa okazja aby wszystkim zebranym przypomnieć o istocie i ważności tych dni. O tym jak ważnym wydarzeniem na ówczesne czasy było uchwalenie Konstytucji, która była pierwszą w Europie, a po ustanowionej w  1787 r. konstytucji amerykańskiej, drugą na świecie. Dzień 3. maja to jedna z tych dat w historii Polski, która nabrała szczególnego znaczenia, stanowiąc symbol odrodzenia i nadziei na lepsze zmiany. Dzieło Sejmu Wielkiego stało się inspiracją dla wszystkich pokoleń żyjących w niewoli, pomogło przetrwać zabory i również dziś stanowi powód do dumy dla wszystkich Polaków.
Święto Flagi Państwowej które ustanowione zostało ustawą o godle, barwach i hymnie w dniu 20 lutego 2004 roku popularyzuje wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych, które szczególnie są ważne dla żołnierskiego środowiska. Po odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladzie pododdziałów, Dowódca Uroczystości złożył Dowódcy Bazy meldunek o zakończeniu uroczystego apelu.


Tekst i zjdęcia: kpt. Krzysztof Nanuś
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych