BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
ŚWIĘTO LOTNICTWA W 31. BLT
30.08.2019
Święto Lotnictwa Polskiego jest niezwykła okazją do upamiętniania sukcesów polskiego lotnictwa, jego barwnej historii a także wspominania panteonu niezwykłych osobowości.

 
 
 
 
Ustanowione 28 sierpnia na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej z 1993 roku podpisanej przez prezydenta Lecha Wałęsę, święto Lotnictwa Polskiego jest upamiętnieniem niezwykłego zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku, na samolocie RWD – 6.   Święto jest szczególnie bliskie żołnierzom w stalowych mundurach. To czas celebrowania sukcesów polskiej myśli technicznej i umiejętności pilotażu, które przez 87. laty przyniosły Polsce wielki splendor i uznanie lotniczego świata. Z tej okazji 28 sierpnia br. w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego odbył się uroczysty apel.
Po przywitaniu zgromadzonych na apelu żołnierzy oraz pracowników RON, uroczyście podniesiono flagę państwową.  Szef Sekcji Personalnej kpt. Marcin Wroński odczytał Rozkaz Dowódcy Bazy. Wręczono nominacje na wyższe stopnie wojskowe oraz liczne wyróżnienia. Dowódca Bazy wz płk Radosław Śniegóła w swojej przemowie podziękował wszystkim  żołnierzom oraz pracownikom resortu obrony narodowej za codzienny trud wkładany w funkcjonowanie krzesińskiej bazy. Po odegraniu Pieśni Okolicznościowej Sił Powietrznych - „Marszu Lotników” i defiladzie pododdziałów, Dowódca Uroczystości mjr Piotr Molenda złożył Dowódcy Bazy meldunek o zakończeniu apelu.
 
Tekst i zdjęcia:kpt. Krzysztof Nanuś
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych