BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM SIŁ POWIETRZNYCH - EDYCJA 2019
16.10.2019
W dniu 16.10.2019 r. na terenie 31. BLT gościliśmy młodzież klas mundurowych z Poznania oraz innych wielkopolskich miejscowości.

    W dniu 16.10.2019 r. na terenie 31. BLT gościliśmy młodzież klas mundurowych z Poznania oraz innych wielkopolskich miejscowości.
    Jak co roku, we współpracy z członkami Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów oraz członkami Polskich Drużyn Strzeleckich - Okręg Poznański,  zorganizowano przedsięwzięcie szkoleniowo – edukacyjne pod nazwą „Jeden dzień szkolenia ogólnowojskowego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych – Zostań Żołnierzem Sił Powietrznych”.
    Tego dnia do rywalizacji, która na celu miała zaprezentowanie nabytych umiejętności praktycznych z obszaru szkolenia ogólnowojskowego, stanęli uczniowie klas mundurowych z trzech poznańskich szkół, uczniowie z Puszczykowa oraz uczniowie z Lubasza.
    Zamierzenie było czynnie wspierane przez żołnierzy 31. BLT, zarówno pod względem prowadzenia zajęć w roli instruktorów, których zadania wykonywali żołnierze Grupy Wsparcia, jak również w zakresie prezentacji wybranych egzemplarzy sprzętu związanych z wykonywaniem i zabezpieczeniem szkolenia lotniczego, prezentowanego przez żołnierzy Grupy Obsługi Technicznej.
    Uczniowie klas mundurowych w czasie zajęć edukacyjnych mogli wykazać się nabytymi w szkole umiejętnościami: składania i rozkładania broni, pokonywania wyznaczonego toru sprawnościowego, nakładania odzieży ochronnej czy rzucania granatami do celu. Wszystkie wykonywane czynności były oceniane przez instruktorów co nadawało przedsięwzięciu charakter rywalizacji zespołowej.
    Młodzież, która nas odwiedziła miała również możliwość zapoznania się z wybranym sprzętem techniki lotniczej, który użytkowany jest przez żołnierzy 31. BLT. Duże wrażenie na wszystkich zrobił pokaz statyczny samolotu wielozadaniowego F-16 w trakcie którego można było dowiedzieć się o szerokim zastosowaniu bojowym samolotu oraz o jego możliwościach taktycznych. Zaprezentowano również indywidualne  ratunkowe wyposażenie pilota F-16, którego wykorzystanie, w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej, powinno zapewnić personelowi latającemu możliwość przetrwania, szczególnie w terenie trudnodostępnym. Był także czas, aby dzięki prezentacji kolekcji samolotów historycznych częściowo poznać historię krzesińskiego lotniska.
    Należy wierzyć, że organizacja takich przedsięwzięć, jak wspólna akcja z WSAR i Polskimi Drużynami Strzeleckimi - Okręg Poznański, w przyszłości przyniosą wszystkim obopólne korzyści, szczególnie dla strony wojskowej, której szeregi zostaną zasilone kolejnymi kandydatami wyrażającymi chęć zostania żołnierzem Sił Powietrznych lub innego rodzaju wojsk.

Tekst: mjr Krzysztof TERZYK
Zdjęcia: mł. chor. Sławomir CHOCZAJ
Galeria:31blt.wp.mil.pl/pl/4_587.html
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych