BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
UROCZYSTY APEL Z OKAZJI DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
28.02.2020
W dniu 28.02.2020 r. zgromadzony stan osobowy 31. BLT, podczas okolicznościowego apelu, oddał cześć i pamięć „Żołnierzom Wyklętym”.

    W dniu 28.02.2020 r. zgromadzony stan osobowy 31. BLT, podczas okolicznościowego apelu, oddał cześć i pamięć „Żołnierzom Wyklętym”.
    Uroczystość związana z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, ustanowionego przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 03 listopada 2011 r., rozpoczęła się od złożenia meldunku o gotowości pododdziałów do apelu przez Dowódcę Uroczystości, ppłk. Zbigniewa TOMASZEWSKIEGO do Dowódcy Bazy, którego obowiązki w tym dniu pełnił płk Radosław ŚNIEGÓŁA.
    Zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym, gdy zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, na maszt została wciągnięta flaga Rzeczypospolitej Polskiej.
W czasie apelu honory wojskowej asysty pełnili wyznaczeni żołnierze z Grupy Wsparcia i Grupy Obsługi Technicznej.  
    Zebrany stan osobowy 31. BLT został zapoznany z treścią listu okolicznościowego z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który do wszystkich żołnierzy i pracowników RON skierował Minister Obrony Narodowej Mariusz BŁASZCZAK.
    Płk Śniegóła w swoim przemówieniu nawiązywał do tego okresu naszej historii, który skutecznie próbowali wymazać komuniści przez dziesiątki lat swoich rządów.
    Dla środowiska wojskowego to kolejna okazja do godnego kultywowania naszej historycznej świadomości, za którą szczególnie my jesteśmy odpowiedzialni. Tysiące „Żołnierzy Wyklętych”, przez lata zapomnianych, wymazanych z kart historii, swoim patriotyzmem udowadniało, że wartości którym przez lata byli oddani były warte najwyższej ceny – ceny ludzkiego życia.
    W obecnych czasach polskie społeczeństwo w różnych formach głośno i wyraźnie przypomina o wszystkich zapomnianych tamtego okresu, którzy wtedy mieli zostać na zawsze wymazani z naszej historii.
    Dzisiaj i my, środowisko wojskowe 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, wspominamy tych, którzy nie szczędząc swojego życia, do ostatniej kropli krwi, walczyli o niepodległość i prawdziwą suwerenność naszej Ojczyzny.
Chwała Bohaterom. Cześć Ich Pamięci.

Tekst: mjr Krzysztof TERZYK
Zdjęcia: mł. chor. Dariusz KACZMAREK
Galeria: 31blt.wp.mil.pl/pl/4_638.html
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych