BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
3 PŁK DYPL. PIL. WOJCIECH KRUPA

PŁK DYPL. PIL. WOJCIECH KRUPA (29.03.2004 - 02.10.2006)

 Pułkownik Wojciech KRUPA urodził się 7 kwietnia 1965 roku w Kłodzku. W 1984 roku ukończył Liceum Lotnicze w Zielonej Górze, a następnie rozpoczął naukę w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył w 1988 roku i został promowany na stopień podporucznika otrzymując jednocześnie tytuł pilota.
Karierę zawodową rozpoczął w 11 pułku lotnictwa myśliwskiego w Mierzęcicach na stanowisku starszego pilota. Od roku 1990 pełnił obowiązki na stanowisku dowódcy klucza. W tym czasie wykonywał loty na samolotach Mig - 21. W 1992 roku został skierowany do Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Po ukończeniu studiów w AON w roku 1994 skierowany został do 11 pułku lotnictwa myśliwskiego we Wrocławiu na stanowisko służbowe Szefa Rozpoznania pierwszej eskadry, by po roku zostać dowódcą w tejże eskadrze. W roku 1996 został zastępcą dowódcy 11 pułku lotnictwa myśliwskiego ds. szkolenia.
Począwszy od 1997 roku karierę wojskowa związał z ziemią wielkopolską, gdzie został służbowo przeniesiony do Poznania, do 3 pułku lotnictwa myśliwskiego, w którym objął obowiązki zastępcy dowódcy ds. liniowych. W tym czasie wykonywał loty na samolotach Mig - 21 i TS - 11 "ISKRA".
W roku 1999 ukończył w Warszawie "Kurs Operacyjno - Taktyczny NATO".
Po rozformowaniu 3 pułku lotnictwa myśliwskiego, objął dowództwo 3 eskadry lotnictwa taktycznego stacjonującej na terenie 31. Bazy Lotniczej. Eskadrą

dowodził z powodzeniem do 2002 roku, kiedy to został wyznaczony na stanowisko Szefa Szkolenia 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W dniu 29 marca 2004 roku przyjął obowiązki dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Poznaniu.
Pułkownik Wojciech KRUPA jest pilotem wojskowym klasy mistrzowskiej i pilotem cywilnym pierwszej klasy. Jest instruktorem oraz oblatywaczem drugiego stopnia. Posiada uprawnienia do kierowania lotami. Ogólny nalot płk. dypl. pil. Wojciecha KRUPY wynosi 2380 godzin w tym około 1000 godzin na samolotach MiG - 21.
Kunszt lotniczy oraz umiejętności pilotażowe płk. dypl. pil. Wojciecha KRUPY z uznaniem zostały ocenione na pokazach lotniczych "AIR SHOW" w Radomiu, w których uczestniczył trzy razy. Aktualnie jest mistrzem Polski w akrobacji samolotowej klasy ADVANCED, które to mistrzostwo zdobył po raz trzeci.

Jest liderem oraz założycielem zespołu akrobacyjnego "ŻELAZNY". Posiada trzeci stopień znajomości języka angielskiego, jego hobby to narty, żeglarstwo oraz akrobacje samolotowe. W 2005 roku ukończył Studia Podyplomowe w Akademii Obrony Narodowej w zakresie Bezpieczeństwo Ekonomiczne Państwa.
Jest żonaty, ma córkę Karolinę, która uczy się w Gimnazjum.

Za zasługi i osiągnięcia w służbie odznaczony:
Srebrnym medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju;
Srebrnym medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny;
Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych