BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
302 DYWIZJON MYŚLIWSKI POZNAŃSKI [13.07.1940R - 03.01.1947R]

302 DYWIZJON MYŚLIWSKI POZNAŃSKI [13.07.1940R - 03.01.1947R]

302 Dywizjon Myśliwski "Poznański" został sformowany na terenie Wielkiej Brytanii rozkazem z dnia 13.07.1940 r. Brytyjskim dowódcą został S/Ldr William A. J. Satchell a polskim ppłk Mieczysław Mümler. Macierzystym lotniskiem dla dywizjonu stało się lotnisko Leconfield. Gotowość bojową dywizjon osiągnął 15.08.1940 r. Oznaczeniami kodowymi dywizjonu były litery "WX", od sierpnia 1945 r. "QH".
Kolejnymi dowódcami dywizjonu byli mjr pil. Piotr Łaguna, kpt. pil. Stefan Witorzeńć, kpt. pil. Julian Kowalski, kpt. pil. Stanisław Łapka, kpt. pil. Wieńczysław Barański, kpt. pil. Wacław Król, kpt. pil. Marian Duryasz, kpt. pil. Zygmunt Bieńkowski, kpt. pil. Ignacy Olszewski, kpt. pil. Bolesław Kaczmarek i kpt. pil. Jerzy Szymankiewicz.
Od początku dywizjon był wyposażony w samoloty Hawker Hurricane Mk. I. Pierwsze zwycięstwo dywizjon odniósł 20.08.1940 r., kiedy to S/Ldr. Satchell i ppor. Wapniarek zestrzeli Junkersa Ju - 88. Przez cały okres Bitwy o Anglię, jednostka podporządkowana była 12. Grupie, której zadaniem była ochrona południowo-zachodniej części Anglii. Największą bitwę dywizjon stoczył podczas tak zwanego "Dnia Bitwy o Anglię" tj. 15 września, kiedy to strącili 9 samolotów nieprzyjaciela na pewno i 5 prawdopodobnie, bez strat własnych. 11.10.1940 r. dywizjon został przebazowany na lotnisko Northolt. Kolejne przebazowanie miało miejsce 14. listopada na lotnisko Westhampnett, gdzie dywizjon pozostał do kwietnia 1941 r. We wrześniu 1941 r. Dywizjon przezbrojono na samoloty typu Supermarine Spitfire. 19.08.1942 r. Dywizjon brał udział w operacji desantowej pod Dieppe. Przez następne 6 miesięcy dywizjon przebywał na lotnisku Heston. Polacy brali udział w osłonie bombowców lecących nad III Rzeszę a także wykonywali loty nad Francją.
We wrześniu 1943 r. 302 Dywizjon Myśliwski wszedł w skład 131. Skrzydła Myśliwskiego, zaś w ramach otwarcia drugiego frontu w Europie skrzydło to wcielono do 2 Tactical Air Force. 13.04.1945 r. 131. Skrzydło Myśliwskie przebazowało się na teren Niemiec, na lotnisko w Nordhorn a 30.04.1945 r. na lotnisko w Varrelbusch koło Bremy. W maju 1945 r. dywizjon wszedł w skład British Air Force of Occupation, pozostając w jego strukturach do dnia rozformowania 03.01.1947 r.
Piloci 302. Dywizjonu Myśliwskiego zestrzelili na pewno 46? samolotów wroga, prawdopodobnie 25 i uszkodzili 18 nieprzyjacielskich maszyn.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych