BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
3. ESKADRA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO [01.01.2001R - 31.03.2008R]

3. ESKADRA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO [01.01.2001R - 31.03.2008R]

3 eskadra lotnictwa taktycznego powstała 01.01.2001 r. w wyniku rozformowania 3 plm, dziedzicząc tradycje wielkopolskich i poznańskich eskadr myśliwskich oraz dywizjonów myśliwskich walczących w II Wojnie Światowej. Dowódcą stacjonującej na lotnisku Poznań - Krzesiny eskadry został mjr dypl. pil. Wojciech KRUPA.
W początkowym okresie w eskadrze eksploatowano samoloty MiG - 21MF, UM, BIS, TS-11 "Iskra" oraz śmigłowce Mi - 2. Od czerwca 2001 r. do lipca 2002 r. eskadrę przebazowano na lotnisko 10. elt w Łasku, gdzie wykonywała loty szkolne i pełniła dyżury bojowe.
W wrześniu 2002 r. i sierpniu 2003 r. eskadra uczestniczyła w międzynarodowych pokazach lotniczych ,,Air Show" w Radomiu, gdzie piloci eskadry wykazali się wysokim kunsztem pilotażu akrobacyjnego na samolocie MiG - 21 UM.
W październiku 2002 r. obowiązki dowódcy 3. elt objął mjr dypl. pil. Rościsław STEPANIUK. 16 grudnia 2003 r. odbył się lot pożegnalny z okazji zakończenia eksploatacji samolotów MiG - 21 w 3. elt.
30.01.2004 r. obowiązki dowódcy objął mjr dypl. pil. Zbigniew ZAWADA, zastępując udającego się do USA na przeszkolenie na samolot wielozadaniowy F - 16 mjr STEPANIUKA. We wrześniu 2004 r. eskadra brała udział w polsko - amerykańskim szkoleniu pod kryptonimem "Sentry White Falcon" oraz polsko - brytyjskim ćwiczeniu "Poland Hawk 04". Ppłk. ZAWADA obowiązki dowódcy pełni do 12.10.2004 r., kiedy to z grupą kolejnych pilotów udaje się na przeszkolenie na samolot F - 16 do USA. Do czasu wyznaczenia nowego dowódcy jego obowiązki pełnili mjr dypl. pil. Adam BONDARUK, kpt. nawig. Mariusz GLAZER oraz mjr mgr pil. Krzysztof SIARKIEWICZ. Podczas międzynarodowych ćwiczeń "Sentry White Falcon", personel techniczny 3. elt brał udział w przygotowaniu do lotu samolotów F - 16.
15.10.2005 r. obowiązki dowódcy 3. elt objął ppłk dypl. pil. Waldemar GOŁĘBIOWSKI, który pełnił je do 30.06.2006 r., kiedy to zastąpił go wracający z USA ppłk dypl. pil. Rościsław STEPANIUK. Dowódca 3. elt wykonał 15.12.2006 r. pierwszy lot polskim F - 16 z poznańskiego lotniska.
01.12.2007 r. obowiązki dowódcy 3. elt objął ppłk dypl. pil. Cezary WIŚNIEWSKI, który dowodził eskadrą do 31.03.2008 r., kiedy to 3 eskadra lotnictwa taktycznego została rozformowana, wchodząc w skład 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych