BIP
31. BAZA LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
31 BAZA LOTNICZA [01.01.2001R - 31.03.2008R]

31 BAZA LOTNICZA [01.01.2001R - 31.03.2008R]

31 Baza Lotnicza powstała 01.01.2001 r. w wyniku rozformowania 3. pułku lotnictwa myśliwskiego ,,Poznań". Dowódcą 31. Bazy Lotniczej został płk. dypl. pil. Antoni MASŁOWSKI. Kolejnymi Dowódcami byli: ppłk dypl. pil. Andrzej BŁASIK (późniejszy Dowódca Sił Powietrznych), ppłk dypl. pil. Wojciech KRUPA, płk dypl. pil. Cezary WASSER, płk dypl. pil. Rościsław STEPANIUK.
Personel bazy prowadził działalność szkoleniową oraz zabezpieczał proces szkolenia w powietrzu 3. elt. Ponadto baza zabezpieczała pod względem logistycznym inne jednostki z rejonu Wielkopolski przydzielone na jej zaopatrzenie.
W związku z planowaną lokalizacją w bazie dwóch eskadr wielozadaniowych samolotów bojowych, w maju 2001 r. 3 elt została przebazowana do Łasku, a w czerwcu na Krzesinach rozpoczęły się szeroko zakrojone prace modernizacyjne.
Po zakończeniu wstępnych prac na Krzesiny wróciła 3 elt, kontynuując dyżury w ramach Zintegrowanego Systemu Obrony Powietrznej NATO.
We wrześniu 2003 r. w częściowo już zmodernizowanej 31. Bazie Lotniczej odbyło się pierwsze w Polsce duże ćwiczenie sojusznicze ,,NATO Air Meet 2003", w którym wzięło udział około 1700 żołnierzy z 13 państw.
31.12.2003 r. zakończono w 31. Bazie Lotniczej eksploatację samolotów MiG - 21. Czasowo 3 elt eksploatowała samoloty szkolno treningowe TS - 11 Iskra.
Do lipca 2005 r. 31 Baza Lotnicza podlegała pod dowództwo 3. KOP OP we Wrocławiu, kiedy to zmieniła podległość służbową, przechodząc w podporządkowanie 2. BLT w Poznaniu.
08.11.2006 r. na Poznańskim lotnisku wylądowały pierwsze dwa z zakupionych przez Polskę czterdziestu ośmiu samolotów wielozadaniowych F - 16. Dzień później odbyła się oficjalna uroczystość z udziałem Prezydenta RP Lecha KACZYŃSKIEGO, a żona Prezydenta Maria KACZYŃSKA nadała samolotom nazwę ,,JASTRZĄB".
W 26.06.2007 r. w 31. Bazie Lotniczej z pokazem lotniczym gościła słynna amerykańska grupa akrobacyjna THUNDERBIRDS.
Personel bazy w 2004 i 2007 roku Prezydent RP wyróżnił Znakiem Honorowym Sił Zbrojnych RP.
Z dniem 31.03.2008 r. 31. Bazę Lotniczą rozformowano, tworząc od 01.04.2008 r. 31. Bazę Lotnictwa Taktycznego.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych